Born
17.1.75 in Gomel. White Russian

Education
Minsk Ballet School.
The School of The Hamburg Ballet

Main Teachers
Alexander Ivanovich Kaladenko, Anatoli Nisnevich,
Kevin Haigen

Engagement
The Hamburg Ballet since 1994, Soloist in 1997,
Principal since 1998

Creations

  • Telemachos in Odyssey
  • King Koll/Fortinbras in Hamlet ('97 version)
  • Sir Andrew in VIVALDI or What You Will
  • Eros in Bernstein Dances
  • Serge Diaghilev in Nijinsky
  • Carsten in Préludes CV
  • Frederick the Great in Death in Venice
  • Konstantin (Kostya) Gavrilovich Triplev in The Seagull
  • The Doctor and Serge Diaghilev in Le Pavillon d'Armide

    and solos in

  • Time after Time from "Images from Bartók"
  • Messiah
  • Winterreise
  • Hungarian Dance No. 5 (Osterkonzert 2004, Munich)
  • Du und Du-Waltzer (New Year's Concert 2006, Vienna)
  • Nocturnes from "Songs of the Night"
  • Verklungene Feste
  • Wege (Yukichi Hattori)

Repertory

  • Daphnis in Daphnis and Chloe
  • Armand, Des Grieux and Comte N. in Lady of the Camellias
  • The Prince in A Cinderella Story
  • The young boy in In The Between
  • Theseus/Oberon and Lysander in A Midsummer Night's Dream
  • Prince Désiré, Catalabutte and Blue Bird in The Sleeping Beauty
  • Drosselmeier and Günther in The Nutcracker
  • Romeo, Tybalt, Lord Capulet and Benvolio in Romeo and Juliet
  • Hamlet in Hamlet
  • Aminta in Sylvia
  • Malvolio in VIVALDI or What You Will
  • The main role in Bernstein Dances
  • The King, Prince Leopold and Prince Siegfried in Illusions - like "Swan Lake"
  • Albert in Giselle
  • Peer in Peer Gynt
  • Merlin in The Saga of King Arthur
  • Touchstone and Duke Frederick in As You Like It
  • Don Juan in Don Juan
  • Gustav von Aschenbach in Death in Venice
  • Odysseus in Odyssey
  • The Poet in The Little Mermaid
  • Her Husband in Christmas Oratorio
  • Jago in Othello
  • The Angel in The Legend of Joseph
  • Liliom in Liliom
  • The High Brahmin in La Bayadère (Natalia Makarova after Marius Petipa)
  • The Young Boy in Light Beings (Mats Ek)
  • The Prince in The Sleeping Beauty (Mats Ek)
  • Madge, a Witch in La Sylphide (Pierre Lacotte after Filippo Taglioni)
  • Man in Green in Dances at a Gathering (Jerome Robbins)
  • The Husband in The Concert (Jerome Robbins)
  • Onegin in Onegin (John Cranko)

    and solos in

  • Saint Matthew Passion
  • Petrushka-Variations
  • Fratres
  • Requiem
  • Spring and Fall
  • Bernstein-Serenade
  • Soldier Songs (Des Knaben Wunderhorn)
  • The Fifth Symphony (Gustav Mahler)
  • hello
  • Third Symphony of Gustav Mahler
  • Bach Suite 2
  • Le Sacre
  • Magnificat
  • Opus 100 – for Maurice
  • Nocturnes from "Songs of the Night"
  • Afternoon of a Faun
  • Remanso (Nacho Duato)
  • Le Pavillon d'Armide (Michail Fokine)
  • Theme and Variations  (George Balanchine)
  • Violin Concerto  (George Balanchine)
  • Forgotten Land (Jirí Kylián)
  • Jewels – Diamonds (George Balanchine)

Guesting
Berlin, Dusseldorf, Essen, Munich (Easter Concert 2000 and 2002), Moscow, Bordeaux, Toronto, Beijing, Vienna (New Year's Concert 2006), St.Barth's Music Festival, World Ballet Festival 2006 in Japan, Roberto Bolle and Friends-Galas in Italy, at the Charity Gala "Event Prominent" 2007 and 2010 in Hamburg and 2011 at a Tribute to Natalia Makarova in Alexandrinsky Theatre in St. Petersburg.
He danced the role of Konstantin (Kostya) Gavrilovich Triplev in The Seagul with the National Ballet of Canada in Toronto and with the ballet of the Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Moscow Academic Music Theatre in Moscow.

He choreographed

  • Instant
    Music: Samuel Barber
    Premiere: Bolshoi Theatre on November 22, 2006
    Cast: Bolshoi principal dancers' Marianna Ryzhkina and Yan Godovsky

Awards
In 1992 he was half finalist of the "Prix de Lausanne" and received a scholarship from the Pierino Ambrosoli Foundation to complete his education at The Hamburg Ballet School.
Dr. Wilhelm-Oberdörffer-Prize 1996

     

 
go backprint