Born
31.3.70 in Cassano d'Adda. Italian

Education
In Bergamo
Academie de Danse Princesse Grace, Monte Carlo.
The School of The Hamburg Ballet

Main Teachers
Marika Besobrasova, Truman Finney

Engagement
The Hamburg Ballet since 1988, Soloist in 1993,
Principal in 1998. Ballet Mistress since 2008

Creations

  • Cinderella's Mother and Princess from Another Country in A Cinderella Story
  • The Sea in Odyssey
  • Revue Star in The Seagull
  • Geruth in Hamlet (1997, new version)
  • Pas de deux Sheherazade III
    (Easter Concert 1999, Munich)
  • Laura in Préludes CV
  • Aschenbach's assistant, his mother and Tadzio's mother in Death in Venice
  • Orgeluse in Parzival – Episodes and Echo
  • Silver Fairy in The Sleeping Beauty (Mats Ek)

    and solos in

  • Time after Time from "Images from Bartók"
  • Messiah
  • Winterreise
  • Nocturnes from "Songs of the Night"

Repertory

  • Lykainion in Daphnis and Chloe
  • Olympia and Prudence in Lady of the Camellias
  • Penelope in Odyssey
  • Diana in Sylvia
  • Cinderella's Mother and a Stepsister in
    A Cinderella Story
  • Hermia in A Midsummer Night's Dream
  • Dulcinea in Don Quixote
  • Bianca in Othello
  • Bäsle and The Music in Windows on MOZART
  • The Good Fairy and The Queen in
    The Sleeping Beauty
  • Lady Capulet in Romeo and Juliet
  • Olivia in VIVALDI or What You Will
  • The Queen Mother in Illusions - like "Swan Lake"
  • Myrtha in Giselle
  • Louise, Mrs. Stahlbaum, "La Fille du Pharaon" and Esmeralda and the Clowns" in The Nutcracker
  • Tamara Karsavina in Nijinsky
  • Ygerne in The Saga of King Arthur
  • Aase in Peer Gynt
  • Irina Nikolayevna Arkadina in The Seagull
  • Celia in As You Like It
  • Elizabeth in Préludes CV
  • Gamzatti and Hindu Dance in La Bayadère
    (Natalia Makarova after Marius Petipa)
  • The Old Madge, a witchin La Sylphide (Pierre Lacotte after Filippo Taglioni)
  • Madame Larina in Onegin (John Cranko)

    and solos in

  • Third Symphony of Gustav Mahler
  • Soldier Songs (Des Knaben Wunderhorn)
  • Requiem
  • Kinderszenen
  • Trilogy M.R.: Secrets
  • Spring and Fall
  • Bernstein Dances
  • Vaslav
  • Le Sacre
  • Getting Closer
  • Bach-Suite 3
  • Fourth Symphony of Gustav Mahler
  • Brahms-Waltz
    (Frederick Ashton after Isadora Duncan)
  • Moments Movements Mendelssohn (Kevin Haigen)
  • Triple Self (Petr Zuska)
  • Fandango and Sinfonia Concertante (Lar Lubovitch)
  • Forgotten Land (Jirí Kylián)
  • Violin Concerto (George Balanchine)
  • A la Françaix (George Balanchine)
  • Jewels – Emeralds (George Balanchine)

Guesting
Cesena, Vicenza, Legnago, Munich and Moscow.
She has been coaching the candidates of the Prix de Lausanne 2008

She staged Neumeier's ballets for
The Ballet de l'Opéra National de Paris: Third Symphony of Gustav Mahler, the Norwegian National Ballet and the Pittsburg Ballet Theatre: A Streetcar Named Desire, the Het National Ballet: Sylvia, the National Ballet of Canada: Nijinsky

Awards
Half final of the "Prix de Lausanne" and Silver Medal in the  "Concorso di Danza Viotti"

     

 
go backprint