Born
2.10.80, Cannes. French

Education
Centre de Danse Rosella Hightower, Cannes.
École Nationale de Danse de Marseille

Main Teachers
Raymond Franchetti, Ghislaine Verneuil,
Dominique Khalfouni

Engagements
Ballet National de Marseille - Roland Petit.
English National Ballet.
The Hamburg Ballet since 1998, Soloist since 2003,
Principal since 2005

Creations

  • Silvia in Préludes CV
  • La Barbarina in Death in Venice
  • Eurydice in Orpheus
  • Alma in Purgatorio
  • Tatiana Larina in Tatiana

and solos in

  • Nocturnes and Nachtwanderung from "Songs of the Night"
  • Verklungene Feste
  • Night and Echo
  • Unerreichbare Orte (Jirí Bubenícek)
  • Wege (Yukichi Hattori)
  • A Foreign Sound (Thiago Bordin)
  • My Dear Love (Orkan Dann)
  • Renku (Yuka Oishi/Orkan Dann)

Repertory

in Marseille

  • Pas de deux in 100 Ans du Cinéma (Roland Petit)
  • Pas de deux in The Nutcracker (Roland Petit)

in London

  • Romeo and Juliet (Derek Dean)

in Hamburg

  • Marguerite Gautier, Manon Lescaut and Olympia in
    Lady of the Camellias
  • Moyna, Zulma and Paesant-Pas de deux in Giselle
  • Princess Natalia, Princess Claire and The Butterfly in Illusions - like "Swan Lake"
  • Louise, Marie, "The Beautiful Girl from Granada", "La Fille du Pharaon" and Mrs. Stahlbaum in The Nutcracker
  • The good Fairy, A Fairy, Princess Florine and Amors Segen in The Sleeping Beauty
  • Calipso and Circe in Odyssey
  • Hippolyta/Titania und Helena in A Midsummer Night's Dream
  • Romola Nijinsky, Tamara Karsavina und Olga Preobrajenska in Nijinsky
  • Juliet in Romeo and Juliet
  • Aschenbach's Concepts in Death in Venice
  • Aloisia Weber in Windows on MOZART
  • Elaine in The Saga of King Arthur
  • A Stepsister in A Cinderella Story
  • The Little Mermaid and Henriette/The Princess in The Little Mermaid
  • Nina Michajlowna Saretschnaj in The Seagull
  • Desdemona in Othello
  • Alexandra Baldina in Le Pavillon d'Armide
  • Sylvia in Sylvia
  • The Memory in Seasons – The Colors of Time
  • Julie in Liliom
  • Blanche DuBois in A Streetcar Named Desire
  • Heather in Préludes CV
  • Viola in VIVALDI or What you will
  • The mother in Christmas Oratorio I-VI
  • Gamzatti in La Bayadère (Natalia Makarova after Marius Petipa)
  • La Sylphide in La Sylphide (Pierre Lacotte after Filippo Taglioni)
  • The Siren in The Prodigal Son (George Balanchine)
  • Woman in Pink and in Mauve in Dances at a Gathering (Jerome Robbins)
  • Tatiana in Onegin (John Cranko)

and solos in

  • Winterreise
  • Messiah
  • Vaslav
  • Getting Closer
  • Magnificat
  • Requiem
  • Bach Suite 3
  • Third Simphony of Gustav Mahler
  • For Elizabeth
  • Spring and Fall
  • Mozart 338
  • Afternoon of a Faun
  • Saint Matthew Passion
  • Kinderszenen
  • The Fifth Symphony (Gustav Mahler)
  • Polyphonia (Christopher Wheeldon)
  • Prokofiev Pas de Deux (Christopher Wheeldon)
  • Jewels – Emeralds/Rubies/Diamonds
    (George Balanchine)
  • Tchaikovsky Pas de deux (George Balanchine)
  • Thaïs (Frederick Ashton)

Guesting
in Osaka, Luxemburg, Bremehaven, Munich, Houston, Moscow, Cannes and New York. At the Vail Intenational Festival 2009 and 2011 (Colorado, USA), at the World Ballet Festival 2009 in Tokyo, "Stars of Ballet Gala Concert" at the 10th International Ballet Festival of the Mariinsky Theaters in St. Petersburg, galas at the Milan Scala with Roberto Bolle. She danced the role of Nina Mikhailovna Zarechnaya in "The Seagull" with the Stanislavsky Ballet in Moscow, Juliet in "Romeo and Juliet" with the Tokyo Ballet in Tokyo and George Balanchine's "Jewels – Rubies" with the Ballet of the Mariinsky Theater.

Awards

  • Silver medal at the "20th International Ballet Competition - Varna 2002".
  • Dr. Wilhelm-Oberdörffer-Prize 2004.
  • "Benois de la danse 2010" for her interpretation of Eurydice in Orpheus.
     

 
go backprint